Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/mgsonline.pl/includes/menu.inc).

Na czym się skupić kupując obiektyw? Na jakiego rodzaju parametry zwracać trzeba uwagę?

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią na pewno zastanawiają się czasem, jaki obiektyw wybrać. Na jakiego rodzaju kwestie zwracać uwagę podczas kupowania obiektywu?
obiektyw
Author: http://www.sxc.hu
Source: http://www.sxc.hu
Trzeba zwracać uwagę na to, że istnieją dwa podstawowe rodzaje obiektywów. Pierwsze to stałoogniskowe. Nie możemy za ich pomocą, przybliżać czy też oddalać, tego, co chcemy uchwycić. Jeśli będzie taka potrzeba, to konieczne jest podejście lub też oddalenie się od fotografowanego obiektu. Te drugie obiektywy natomiast to zmiennoogniskowe, nazywa się je zoomami. Mają one różne możliwości, jak chodzi o szerokość kadru. Mimo tego, że stałki są bardziej wymagające, jeśli chodzi o obsługę, to profesjonaliści się na nie decydują, ponieważ jakość fotografii jest lepsza niż w przypadku zooma. Natomiast z drugiej strony, jak jesteśmy osobami początkującymi, to lepsze będą zoomy. Są na pewno łatwiejsze jeśli chodzi o obsługę.

Kupując obiektyw, trzeba wiedzieć, że nie każdy typ będzie pasował do naszego aparatu. Dlatego jeśli chcielibyśmy kupić bardzo popularny obiektyw Sigma 50/1.4, sprawdźmy koniecznie czy da się go przymocować do aparatu - zasięgnij porady na . Z reguły jest także tak, iż każdy z wytwórców ma swój własny typ mocowań. Dobrze będzie zobaczyć jak jest w naszym aparacie. Istnieją także obiektywy tak zwane uniwersalne, które będą pasowały do paru typów aparatów. Dużą pomocą jest tu adapter. Jednak trzeba uważać, bo może się okazać, iż po próbie podłączenia nasz Sigma 50/1.4 zatraci możliwość ustawienia przysłony jak również nie działać będzie stabilizacja. Wyjściem w takiej sytuacji może być użycie adaptera z obiektywami, które umożliwiają samodzielne ustawianie tego typu parametrów.


Istotną rzeczą, na którą musimy zwracać uwagę jest jasność obiektywu. Z tego względu chcąc kupić Sigma s 150-600 sprawdzić należy wartość przysłony. W skrócie jest w ten sposób, iż im bardziej jasny obiekty, tym lepiej - . Kupując obiektyw o zmiennej ogniskowej trzeba sprawdzić czy przysłona jest zmienna, czy stała. Jeśli jest zmienna, to może okazać się, iż w czasie przybliżania obrazu wyjdzie on dość kiepskiej jakości. Nie zapomnijmy o ogniskowej. Im jest ona mniejsza, tym obraz, który uzyskujemy jest szerszy. Z tego względu zastanówmy się, jaki obiektyw będzie nam potrzebny. Kiedy potrzebujemy telezoomu, to Sigma s 150-600 będzie trafionym wyborem.